|
Skanowanie jest to proces będący odwrotnością procesu drukowania z nośników cyfrowych. Czyli obraz który mamy w postaci materialnej wydrukowany na jakimkolwiek nośniku fizycznym typu np. papier, folia, materiał, fotografia, zamieniamy w obraz cyfrowy (elektroniczny) i zapisujemy go na nośniku do przenoszenia danych cyfrowych(komputerowych). Skanowanie wykonujemy na:
*Skanerach płaskich (tablicowych)
Wielkość rozpoznawanego oryginału nie może być większa od formatu A-3
(297X420mm), a oryginały skanowane mogą mieć postać książek, folderów i innych przedmiotów, których waga nie przekracza 5 kg.
*Skaner szczelinowy wielkoformatowy
Wielkość rozpoznawanego oryginału - szerokość do 914 mm długość do 5m.
Oryginał w trakcie procesu skanowania przechodzi (przesuwa się) przez wąską szczelinę i nie powinien być zniszczony (podarty) pobrudzony klejem, nie powinien pozostawiać zabrudzeń (np. szkice węglem, taśmy klejące). Oryginały grube powyżej 1-2 mm nie mogą być zmienione powierzchniowo (wypaczone).
*Skaner automatyczny
Wielkość rozpoznawanego oryginału do formatu A-3. Oryginały powinny być w postaci luźnych kartek (nie zszyte, nie sklejone, nie zniszczone). Zaletą tego skanera jest bardzo duża szybkość skanowania (70 stron A-4 na minutę).
Skanowane obrazy zapisywane są jako bitmapy w postaci cyfrowej do plików z rozszerzeniami *.tif, *.gif, *.jpg, *.bmp, *pdf.
|
|